مدیریت رسانه های وردپرس

قسمت نهم دوره پایه آموزش وردپرس : افزودن تصویر و ویدئو در وردپرس و مدیریت رسانه وردپرس

درود و عرض ادب خدمت همراهان همیشگی پانی دیزاین. با قسمت نهم دوره آموزشی وردپرس در خدمت شما هستیم ؛ در این قسمت قصد داریم که با مدیریت رسانه های وردپرس و مرتب سازی تصاویر و فایل های سایت آشنا شویم و نکات آن را خدمت شما بازگو کنیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

مدیریت رسانه در وردپرس

بخش رسانه وردپرس به ما امکان آپلود و مدیریت تصاویر ، صداها و ویدئوهای سایت را می‌دهد. در این بخش به شما توضیح می‌دهیم که چرا باید رسانه‌ها مدیریت کنیم.

موارد بسیاری هستند که در محتوای سایت تأثیر بسیاری دارند. رسانه عمدتا بخش مهمتری از سایر مطالب و محتوای سایت است ؛ زیرا جذابیت بصری ای که ایجاد می کند نسبت به خواندن متون و مطالب بیشتر است. پس باید برای مدیریت رسانه ها ارزش بیشتری قائل شویم.

هنگامی که از تصاویر جذاب و مناسب در سایت استفاده شود، نسبت به زمانی که متن یا پاراگراف داشته باشیم ، جذب کاربران در سایت به مراتب بیشتر است.

چرا باید رسانه وردپرس را مدیریت کنیم؟

اغلب اوقات وقتی کاربر وارد سایت شما می شود ، اگر محتوای متنی و تصاویر خوب استفاده نکرده باشید باعث خستگی و کلافه گی بیش از حد کاربر شده و این موضوع باعث می شود که کاربران از دیگر صفحات هم بازدید نکنند و به صورت کلی تاثیر غیرمستقیم بر سئو و افزایش بازدید سایت نیز خواهد گذاشت. در واقع در طراحی سایت وردپرس و حتی برنامه نویسی اختصاصی ، تصاویر مهمترین بخش جذابیت بصری محسوب می شوند.

تاثیر رسانه در میزان سئو سایت

همه افرادی که یک کسب‌وکار اینترنتی راه‌اندازی می‌کنند به دنبال این هستند که سئو سایت خود را افزایش دهند. ما همیشه به کارفرمایان خود و در هنگام مشاوره دیجیتال مارکتینگ می گوییم که برای افزایش بازدید سایت حتما باید از تصاویر و فایل های ویدئویی در صفحات استفاده کنند و این کاری بسیار ضروری و مهم است. مهمتر، این مسئله است که دسترسی کاربر به تصاویر راحت باشد. به دلیل طولانی شدن آموزش ، در مقالات دیجیتال مارکتینگ حتما به این مورد خواهیم پرداخت.

رسانه وردپرس

برای مدیریت رسانه های وردپرس ، باید بعد از ورود به پیشخوان در منوی سمت راست پنل ، وارد قسمت رسانه شوید. در این بخش با انتخاب گزینه “افزودن” می‌توانید تصاویر جدید اضافه کنید و با ورود به “کتابخانه” تصاویری که قبلا آپلود کرده‌اید را خواهید دید.

رسانه ها در وردپرس

بعدازکلیک روی “افزودن” وارد صفحه ای می شویم که در آنجا رسانه‌ های جدید را می توان برای سایت آپلود کرد. با کلیک روی “گزینش پرونده‌ها” می‌توانید از دستگاه خود ، تصاویر و فایل های مورد نظرتان را آپلود نمایید.

افزودن رسانه در وردپرس

پس از کلیک کردن روی گزینه بالا یک صفحه باز می شود که تصاویر موجود در سیستم شما در آن نمایش داده شود. پس از اینکه تصاویر مد نظر خود را انتخاب کردید “بازکردن” را انتخاب کنید تا تصاویر برای شما آپلود شوند. بعد از آپلود تصاویر به ‌صورت زیر جای گذاری می‌شوند. همچنین شما برای اینکه بتوانید تصویر را مدیریت کنید باید بر روی “ویرایش” کلیک کنید.

ویرایش رسانه در وردپرس

ویرایش تصاویر وردپرس

در مرحله‌ی بعد برای شما صفحه ویرایش تصویر باز می شود ، در این صفحه می‌توانید فیلدهای مختلف را به ‌دلخواه خود پر کنید.

ویرایش تصویر در وردپرس

متن جایگزین: این قسمت همان ویژگی Alt تصویر در زبان HTML است! در این فیلد شما می ‌توانید به نسبت تصویری که آپلود کردید یک متن جایگزین تایپ کنید ، هنگامی که تصویر برای کاربران نمایش داده نشود متن جایگزین به همراه یک تصویر شکسته برای آن‌‌‌‌‌ها نمایش داده می‌‌‌‌‌شود.

نام: اسم تصویر آپلود شده را در این قسمت وارد می شود.

توضیح: اگر بخواهید در خصوص تصویری که در سایت قرار می ‌دهید یک سری توضیحات به کاربر ارائه دهید ، می‌توانید در این فیلد متن دلخواه خود را وارد کنید. زمانی که کاربر بر روی تصویر شما کلیک می ‌کند این توضیحات برای آن نمایش داده می ‌شود.

بخش کتابخانه در وردپرس

قسمت دیگری که در بخش رسانه وجود دارد کتابخانه است، که می‌توانید تمامی رسانه‌ها و فایل‌هایی که در سایت خود آپلود کرده‌اید را به‌صورت یک کتابخانه مشاهده کنید. در این مقاله ما بخش‌های مختلف این کتابخانه رسانه را برای شما توضیح خواهیم داد.

کتابخانه رسانه وردپرس

همچنین شبکه ای/مربعی نمایش دادن تصاویر ، مرتب سازی براساس تاریخ ، فیلتربندی تصاویر ، جستجو و… از مواردی است که در بالای کتابخانه تصاویر در دسترس شما قرار گرفته است.

مدیریت رسانه های وردپرس

همه موارد رسانه

در این بخش شما می‌توانید مشخص کنید که کدام دسته از رسانه برای شما به نمایش دربیاید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید مشخص کنید ویدئوهای آپلود شده نمایش داده شوند و یا اینکه تنها تصاویر در این صفحه قرار گیرند. برای انتخاب گزینه‌های مختلف باید بر روی فلش این قسمت کلیک کنید. این بخش درواقع زمانی برای شما کاربرد دارد که رسانه‌های بسیار زیادی را در سایت خود آپلود کرده‌اید؛ و نمی‌خواهید تصاویر و ویدئوها به‌صورت درهم ‌ریخته برای شما آورده شود و زمان زیادی را برای پیدا کردن یک رسانه صرف کنید. برای اینکه تمامی رسانه‌ها برای شما آورده شود باید حتما گزینه‌ی “همه موارد رسانه” را انتخاب کرده باشید.

همه تاریخ‌‌ها برای رسانه

قطعا تصاویری که در سایت آپلود می ‌کنید برای تاریخ‌ های مختلفی می‌ باشد و برخی مواقع ممکن است شما حجم بسیار بالایی تصویر در سایت خود قرار داده باشید و بخواهید بر اساس تاریخ آپلود شدن آن رسانه را پیدا کنید. در چنین مواقعی گزینه تاریخ رسانه به کمک شما می ‌آید چرا که شما با کلیک کردن بر روی این گزینه می‌ توانید تصاویر را بر اساس تاریخ قرار گیری آن ‌ها در سایت مشاهده نمایید و به‌ سرعت یک رسانه را پیدا کنید. همچنین با انتخاب یک تاریخ مشخص تمامی رسانه‌ هایی که در آن تاریخ در سایت آپلود شده‌ اند ، برای شما به نمایش در می ‌آید.

انتخاب دسته ‌‌جمعی رسانه وردپرس

اگر شما بخواهید به‌ صورت هم‌ زمان چندین تصویر را حذف کنید باید از این گزینه استفاده کنید. درواقع شما برای اینکه بتوانید یک تصویر را حذف کنید باید بر روی آن کلیک کنید و به‌ صورت تکی تصاویر را حذف نمایید. اما با استفاده از این گزینه هر تعداد رسانه را که می ‌خواهید انتخاب کنید و پس ‌از آن گزینه‌ی “پاک کردن برای همیشه” را انتخاب کنید ؛ به ‌این ‌ترتیب رسانه‌ها را برای همیشه از سایت خود حذف خواهید کرد. این گزینه به شما کمک می‌کند در زمان بسیار کوتاهی تعداد زیادی از تصاویر را پاک ‌کنید.

پاک کردن تصاویر وردپرس

تنظیمات رسانه در وردپرس

برای اینکه به قسمت تنظیمات رسانه دست پیدا کنید باید مسیر پیشخوان < تنظیمات < رسانه را وارد شوید. بعد از کلیک کردن بر روی گزینه‌ی “رسانه” صفحه ‌ای مشابه تصویر زیر برای شما بازخواهد شد؛ که در آن فیلدهای مختلفی برای مدیریت رسانه و تصاویر وجود دارد. در این صفحه می‌توانید اندازه تصاویر را مشخص کنید. برای تعیین اندازه انتخاب‌های مختلفی دارید که به نسبت سایت خود باید تغییراتی را در آن‌ها ایجاد کنید.

تنظیمات وردپرس

تنظیمات رسانه

اندازه بندانگشتی رسانه

اندازه بند انگشتی برای تنظیم پهنا و ارتفاع تصاویر بند انگشتی سایت شما بکار می‌رود. البته در اینجا منظور از تصویر بندانگشتی تصویر شاخص قالب نیست ، منظور این قسمت سایز تصاویر کوچک نمایشی در گالری تصاویر شما است.

اندازه میانه رسانه

پس از آپلود یک تصویر، وردپرس به ‌صورت خودکار یک سایز میانه از تصویر شما ذخیره می ‌کند تا بتوانید از آن استفاده کنید.

اندازه بزرگ رسانه

سایزی دیگر از تصویر که وردپرس مثل اندازه میانه به‌‌ صورت خودکار برای شما ذخیره می‌‌کند.

نکته: اندازه میانه و بزرگ دو اندازه‌ای است که وردپرس به‌صورت خودکار برای سایت ‌هایی که تصاویر زیادی آپلود می ‌کنند و می ‌خواهند اندازه تمامی تصاویرشان یکسان باشد می‌سازد تا در وقت نویسنده‌ های سایت صرفه ‌جویی شود. همچنین اگر بر روی قسمت پرونده‌ها را ماهانه و سالانه سازماندهی کن کلیک کنید ؛ عکس‌هایی که شما آپلود کردید را در پوشه‌ های ماهیانه و سالانه به‌ صورت مجزا آپلود می ‌کند.

جمع بندی آموزش رسانه وردپرس

در پایان ذکر این نکته را خالی از لطف نمی بینم:هنگامی که از تصاویر جذاب و مناسب در سایت استفاده شود، نسبت به زمانی که متن یا پاراگراف داشته باشیم ، جذب کاربران در سایت به مراتب بیشتر است. این مهمترین موضوعی است که در قسمت رسانه های وردپرس باید به آن توجه کرد. از اینکه تا پایان آموزش مدیریت رسانه های وردپرس همراه ما بودید تشکر میکنم و امیدوارم مطالب به خوبی بیان شده باشد. پیشنهادات و سوالات شما عزیزان را با کمال میل پذیرا خواهیم بود. روزگار خوش 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هفت =