گواهی SSL چیست و چه کاربردی دارد؟

گواهی های SSL چه اهمیتی برای امنیت وبسایت دارند؟

سلام و عرض ادب خدمت همراهان همیشگی پانی دیزاین. با آموزش رایگان دیگر در خدمت شما هستیم. در این مقاله با اینکه گواهی SSL چیست و چه کاری برای سایت انجام می دهد آشنا خواهیم شد.

اگر شما مدیر یک وبسایت باشید، امنیت وبسایتتان و اطلاعات کاربران و مشتریان شما، برایتان بسیار مهم خواهد بود. پس تهیه گواهی اس اس ال برای شما اهمیت دارد. اما این گواهی چیست ؟!

اهمیت گواهی SSL یا HTTPS

اهمیت گواهی SSL یا HTTPS آنجایی مشخص می شود که بخواهید محبوبیت بین موتور های جستجوگر و کاربران را ارتقا بدهید. ممکن است شما نیز پیغام هایی همانند your connection is not secure را دیده باشید. این پیغام در حالی ظاهر می شود که سایت مورد نظر گواهی اس اس ال را نداشته باشد و نتیجتا در این صورت کاربر به سایت اعتماد نمی کند.

گواهی SSL چیست ؟

برای تعریف این گواهی بهتر است ببینم مخفف چه کلماتی است. گواهی SSL مخفف عبارت، Secure Socket Layer به معنای لایه های امن پروتکل می باشد و این گواهی برابر با HTTPS می باشد.

این گواهی باعث ایجاد یک کانال امن بین ایجاد داده شما تا رسیدن به مرورگر شما می شود و باعث محفوظ نگه داشتن اطلاعات شما از هکرها می شود.

ساده ترین نحوه کار این پروتکل امنیتی شامل :

  • مرورگر اطلاعات را کدگزاری کرده و به سرور ارسال می کند.
  • سرور اطلاعات را رمزگشایی و استفاده می کند.

گواهی اس اس ال ، انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن پرداخته می شود.

در HTTPS حرف S نشان دهنده Secure بودن وبسایت است و همین موضوع نشان دهنده این است که وبسایت مذکور، دارای گواهی اس اس ال می باشد.

همچنین در کنار سایت علامت قفل مشاهده می شود که همین موضوع به کاربر احساس امنیت را منتقل کرده و به سایت شما اعتماد می کند.

اهمیت گواهی اس اس ال

انواع گواهی اس اس ال

هر نوع از گواهی SSL دارای قیمت و کاربرد متفاوتی است که در ادامه به آن می پردازیم.

گواهینامه اعتبار سنجی دامنه (DV) : این نوع گواهی بیشتر برای افراد حقیقی که به دنبال تبدیل HTTP به HTTPS می باشند. البته افراد حقوقی هم می توانند از آن استفاده نمایند. زمان صدور و درخواست این گواهی تقریبا همزمان می باشد.

گواهینامه اعتبار سنجی سازمانی (OV) : این گواهی علاوه بر تامین امنیت، تایید یک اعتبار به خصوص برای کسب و کارهای اینترنتی می باشد و کاربران این وبسایت ها با دیدن مشخصات سازمان می توانند عملیات مورد نظر خود را انجام دهند. این گواهی از DV سطح بالاتری دارد و فقط به افراد حقوقی تعلق می گیرد. درواقع به وسیله این گواهی، هویت سازمان ها تایید می شود.

گواهینامه اعتبارسنجی (EV) : بزرگترین مشخصه این گواهی نشان سبز رنگ آن در مرورگر می باشد. مراحلی همانند OV دارد اما ارزش آن بسیار بالاتر است. شرکت های بزرگ از این نوع گواهی استفاده می کنند و هزینه دریافت بالاتری هم دارد.

مزایای گواهی SSL برای وبسایت

اهمیت گواهی SSL یا HTTPS برای هر وبسایت به طور کلی تامین امنیت آن وبسایت و ایجاد حس امنیت را رقم می زند. در زیر به چند مزایای دیگر گواهی اس ال ال اشاره کردیم:

  • جذب بیشتر کاربران به سایت های ایمن و دارای HTTPS
  • افزایش اعتماد کاربران به وبسایت شما
  • عدم سرقت از اطلاعات وبسایت
  • افزایش اعتبار و تایید هویت سایت
  • افزایش فروش به علت اعتماد بیشتر
  • کسب رتبه بهتر سئو
  • امکان تهیه enamad دوستاره برای فروشگاه های اینترنتی

توجه کنید که هر چه گواهی شما سطح بالاتر باشد، امنیت و مزایای آن نیز بالاتر می رود.همچنین اگر از گواهی DV رایگان استفاده نمایید نمی توانید نماد الکترونیکی ۲ ستاره بگیرید.

رتبه گوگل

گوگل طی بیانه ای اعلام کرده بود که تمام وبسایت ها باید از HTTPS استفاده نمایند. گوگل با این کار نه تنها اعلام کرد که امنیت وبسایت ها برایش در رتبه گذاری اهمیت دارد، بلکه گواهی اس اس ال را معتبرترین راه برای امنیت وبسایت ها اعلام کرد.

سه دلیل اصلی گوگل برای اهمیت گواهی SSL یا HTTPS :

۱- تایید هویت : امروزه سایت هایی که بخواهند از اطلاعات شما سو استفاده کنند زیاد هستند. پس کاربران باید به سایت هایی اعتماد کنند که از HTTPS استفاده می کنند و علامت قفل را در آدرس سایت مشاهده می کنند.

۲- یکپارچگی داده: همانطور که توضیح دادیم گواهی اس اس ال راهی برای ایجاد یک کانال امن است و ثابت می کند که اطلاعات شما بدون دست خوردگی و در مسیر امن در وبسایت شما قرار دارد.

۳- رمز گذاری: این قابلیت باعث افزایش اعتماد کاربران می شود.

گوگل برای سایت های ایمن رتبه سئوی بالاتری را در نظر می گیرد و در مرورگر کروم خود وبسایت هایی که HTTP هستند، را با هشدار not secure مزین می کند! و دیگر اهمیتی ندارد که چقدر برای مطالب خود کار کردید، کسی وارد وبسایت شما نمی شود 🙁

امیدواریم اهمیت گواهی SSL یا HTTPS را کاملا درک کرده باشید و نیاز به داشتن آن را حس کنید. در سایت فری اس اس ال می توانید گواهی امنیت رایگان دریافت کنید. همچنین تجربیات و نظرات خود را با پانی دیزاین در میان بگذارید و ما هم با کمال میل پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود. روزگار خوش 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 4 =