خطای ۴۰۴ چیست ؟

برای رفع خطای ۴۰۴ ابتدا باید بدانیم که خطا ۴۰۴ چیست و علل به وجود آمدن آن را بررسی نماییم.

خطای ۴۰۴ یک کد وضعیت در پروتکل Http و از خطاهای نوع ۴xx در سرچ کنسول است. به این معنی که صفحه ی مورد نظر شما در سرور پیدا نشده است. مرورگر برای نمایش دادن صفحات سایت، عناصر مختلفی را از سرور درخواست می کند، سپس آن را به کاربر نشان می دهد. زمانی که فایل مورد نظر در سرور وجود نداشته باشد خطای ۴۰۴ یا خطای not found نشان داده می شود.

علت نمایش Error 404 not found

Error 404 not found از نظر تکنیکی یک خطای سمت کاربر است که معمولا کاربر آن را ایجاد می کند. علت به وجود آمدن این خطا می تواند یکی از گزیه های زیر باشد:

۱. خطای کاربر

علت اصلی این خطا می تواند اشتباه تایپی کاربر در وارد کردن آدرس صفحه باشد. یا اینکه آدرس صفحه در سایت وجود نداشته باشد و این خطا به او نمایش داده می شود.

۲. تغییر کردن نشانی صفحه

اگر شما آدرس یا URL صفحه ای در وبسایت خود را تغییر دهید، این خطا را مشاهده می شود. زیرا کاربران به آدرس قبلی مراجعه می کنند و صفحه ای در آدرس قبلی وجود ندارد و خطای ۴۰۴ not found را نمایش می دهد.

۳. حذف شدن صفحه

اگر شما صفحه ای را در وب سایت حذف کرده باشید کاربران با مراجعه به آدرس آن صفحه با خطای ۴۰۴ روبرو می شوند.

انواع خطای ۴۰۴ چیست ؟

خطای ۴۰۴ به شکل های مختلفی ظاهر می شود که در اینجا آنها را مشاهده می نمایید:

 • Error 404
 • Not Found 404
 • HTTP 404
 • Error 404 Not Found
 • HTTP 404 Not Found
 • Page Not Found 404
 • File or Directory Not Found 404
 • The requested URL [URL] was not found on this server
رفع خطای 404 not found

رفع خطای ۴۰۴ not found سمت کاربر

 1. با فشردن دکمه F5 یا با کلیک روی گزینه Refresh صفحه را ری لود یا تازه سازی کنید. همچنین می توانید دوباره نشانی اینترنتی را در نوار آدرس وارد کنید.
 2. آدرس URL را بررسی کنید. ممکن است گاهی آدرس دارای اشتباه تایپی یا نگارشی باشد که باعث بروز خطای ۴۰۴ می شود.
 3. به دایرکتوری بالاتر آدرس مورد نظرتان مراجعه نمایید. مثلا آدرس اینترنتی شما panidesign.ir/a/b/c است و به شما خطای ۴۰۴ را نمایش می دهد. شما می توانید به دایرکتوری بالاتر یعنی panidesign.ir/a/b مراجعه کنید. اگر باز هم با Error 404 مواجه شدید، همین عمل را تکرار کنید تا زمانی که به آدرس صحیح برسید.
 4. اگر با انجام موارد بالا به صفحه اصلی سایت رسیدید، می توانید با جستجو در قسمت سرچ یا جستجوی سایت مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.
 5. نشانی صفحه مورد نظر را در گوگل جستجو کنید. ممکن نشانی اینترنتی که دارید اشتباه باشد. در این صورت موتور های جستجوگری مانند گوگل یا بینگ شما را به صفحه مورد نظرتان می رسانند.
 6. اگر خطای ۴۰۴ فقط برای دستگاه شما نمایش داده می شود، باید حافظه پنهان یا حافظه کش مرورگر خود را حذف نمایید. اگر هنوز هم خطا را مشاهده می کنید، بهتر است کوکی های مرورگرتان را نیز حذف کنید.
 7. اگر هیچ کدام از موارد بالا کارساز نبودند، می توانید با مسئول وبسایت تماس گرفته و آنها را مطلع نمایید.

رفع ارور ۴۰۴ سمت مدیر سایت

 1. ایجاد ریدایرکت :اگر صفحه ای را در سایت خود حذف کردید یا آدرس آن را تغییر دادید، باید آن را به صفحات مرتبط یا به آدرس جدید ریدایرکت ۳۰۱ کنید.
 2. ممکن است لینک هایی در صفحات وبسایت شما باشند که به آدرس اشتباهی لینک شده باشند یا آن آدرس دیگر موجود نباشد. بهتر است این لینک ها را با ابزارهایی مثل سایت brokenlinkcheck.com بیابید و اصلاح کنید.
 3. اگر تصاویر موجود در وب سایت خود را از درون بخش رسانه ها یا سرور حذف کنید این خطا نمایش داده می شود. چون تصویر فراخوانی شده در سرور وجود ندارد. باید به صفحه فراخوانی تصویر رفته و بخش قبلی تصویر را حذف و تصویر جدیدی آپلود کنید.
 4. اگر دامنه وب سایت را به کلی به آدرس جدیدی ریدایرکت کرده باشید ممکن است به خطای ۴۰۴ برخورد کنید. برای رفع آن باید در بخش تنظیمات پیوند یکتا، فرمت پیوند یکتا را یک بار تغییر داده و ذخیره کنید. سپس به حالت قبلی یا دلخواه خود برگردانید.
 5. اگر افزونه یا قالب جدید نصب کرده اید هم مرحله ۴ را یک بار انجام دهید.
 6. بهتر است یک صفحه خطای ۴۰۴ را در قالب وبسایت خود ایجاد کنید که به کاربر پیام بدهد که آدرس مورد نظرش در این سایت وجود ندارد و باکس جستجو و مطالب پیشنهادی را نیز در این صفحه قرار دهید. اینگونه احتمال خروج کاربر از سایت شما کمتر می شود.
خطای 404 چیست؟

اهمیت رفع Error 404

زمانی که شما آدرس صفحه ای را تغییر داده باشید و کاربر با آدرس قبلی وارد شود، خطای ۴۰۴ را می بیند. اگر وبسایت شما دارای Error 404 باشد، از نظر گوگل و موتور های جستجوگر گوگل، شما به سایت خود اهمیت نمی دهید. بیشترین بازدید های یک وب سایت از طریق موتورهای جستجوگر گوگل است.

برای گوگل اهمیت دارد که کاربر مطلب مورد نظر خود را به سرعت پیدا کند. خطای ۴۰۴ وبسایت شما باعث نقض این قانون می شود. بسیاری از این خطاها در سرچ کنسول وبسایت شما نمایش داده می شود که یعنی گوگل به این خطاها اهمیت می دهد.

این موضوع در سئو وبسایت شما تاثیر منفی می گذارد و با افت رنکینگ روبرو می شوید. حتی ممکن است گوگل جایگاه مطالب اصلی شما را تغییر دهد و حتی آنها را ایندکس نکند. این اتفاق باعث کاهش بسیار زیاد بازدید کنندگان پیج شما شده و سایت شما بی اعتبار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *